Wednesday, July 24, 2013

Pizza and Salad

In this post I wanted to do something a little different...yes, I do have some weighty religious issue on my mind that is fermenting into a post, but right now I have one of the housewifely variety to share. I have this curiosity about how much each meal we cook at home costs per serving, and I intend to itemize these meals out every once in awhile just for my own edification. I hope it encourages me to cook at home more often and to be more cautious about food waste. So without further ado, here is

What We Ate
Homemade Pizza:

1/3 pack of Hormel pepperonis - $2.50/3=$0.83
1/3 can of Hunts spaghetti sauce- $0.88/3=$0.29
8 oz pack of mozzarella cheese-$1.50
1/2 a green bell pepper-$0.65/2=$0.33
1/3 yellow onion-$0.33/3=$0.11
Jiffy crust packet-$0.58


2/7 head of romaine lettuce (Had to use some mathz on that one!)- $0.50
Little bit of salad dressing=$0.20 (almost a complete guess)

Total: $4.34

We ended up eating it all, so each serving was $2.17!

I think we came out ahead on that one, and we usually don't eat the whole pizza so maybe next time it will be even cheaper! That beats out the $5 Little Caesar's pizza and even Lean Cuisine microwaveable pizza.

No comments:

Post a Comment